BLOG

Historia projektu

Zawsze denerwowało mnie płacenie za parkowanie. Szukanie parkometru, brak drobnych lub za mała ich ilość, a czas parkowania był i dalej jest dla mnie abstrakcją, bo często nie wiem ile w rzeczywiście potrzebuję czasu żeby załatwić wszystkie sprawy. Przez kilka ostatnich lat gdy już gdzieś “upchnąłem” auto, opłaciłem parkowanie, po powrocie spotkało mnie parę niespodzianek. Kwitek za wycieraczką, blokada na kole, zastawiony samochód innym pojazdem, którego kierowca wyskoczył "na chwilę" do sklepu, a trwało to w rzeczywistości 30 minut.

Żyjemy coraz szybciej, jest coraz więcej samochodów i takie historie powtarzają się każdego dnia na całym świecie. Każdemu z nas zdarza się zaparkować na zasadzie: “musi być, bo śpieszę się”. Często jednak podczas pośpiechu nie myślimy o innych użytkownikach przestrzeni miejskiej i zdarza się, że przez źle zaparkowany samochód nie może przejechać tramwaj, śmieciarka nie może zabrać śmieci, samochód z zaopatrzeniem nie może dojechać do sklepu, rowerzyści muszą wjeżdżać na chodnik żeby ominąć pojazd, … - przykładów z życia wziętych jest bardzo dużo. W konsekwencji nasze auto może zostać uszkodzone, dostaniemy mandat a w najgorszym wypadku pojazd zostanie odholowany.

W większości przypadków kierowcy pojazdów znajdują się w pobliżu będąc w sklepie czy pracując w biurze i mogą przestawić auto w ciągu kilku minut, ale nie mając świadomości tego że ich pojazd utrudnia życie innym czy zagraża bezpieczeństwu nie widzą takiej potrzeby.

Po ostatnich wzmiankach w gazetach i tv o samochodach, które blokują przejazd tramwaju czy autobusu przez co ruch uliczny i kilka linii komunikacji miejskiej przez nawet parę godzin jest zdezorganizowany postanowiłem rozwiązać ten i kilka innych problemów związanych z pojazdami. Zacząłem analizować jakie problemy spotykam podczas jazdy, czego mi brakuje, co mnie denerwuje i jak można to rozwiązać poprawiając komfort życia i bezpieczeństwo.

DRIVO było w mojej głowie od kilku lat, ale dopiero odpowiedni czynnik spowodował, że narodziła się chęć rozwiązania istniejących problemów i poprawienia funkcjonowania otoczenia.

Końcem października 2015 r. projektem zaraziłem Marka Łaskę i Rafała Pyndyka. Zaczęliśmy razem pracować nad pomysłem, funkcjonalnościami i prototypem. Podzieliliśmy się zadaniami i po dwóch tygodniach mieliśmy funkcjonalną makietę, którą prezentowaliśmy naszym znajomym i przypadkowym osobom, poznanym podczas różnych spotkań.
Projekt budził duże zainteresowanie i różne emocje u kierowców. Po szybkim, ale skutecznym badaniu proponowanych przez nas rozwiązań rozpoczęliśmy pracę nad realizacją projektu, która trwa od 30 listopada 2015 r. do obecnej chwili.

DRIVO ma pomagać, chronić i ułatwiać życie każdemu kierowcy.

DRIVO - Smart Drivers Hub
getdrivo.com